7 Ekim-Cuma 2011/18:30-Murat Germen, Ahmet Elhan, RecCollective
‘Sanat ve sermaye ilişkileri çerçevesinde bağımsızlık arayışları olan konuşmada, Germen, davetlisi Ahmet Elhan ve katılımcı-dinleyicilerle birlikte işlerinin paylaşım ve dolaşım alanlarına odaklanacak.Yan Masa’nın ilk davetlisi, halen ‘Impossible Space’ (İmkansız Mekan) sergisi devam etmekte olan RecCollective.

Focusing on the title ‘quests for autonomy within the framework of the relationship between art and capital’ Germen will discuss with his guest ahmet Elhan and the participants-audience the spaces in which his works are shared and circulated in. The first guests of Next Table are members of RecCollective whose exhibition titled ‘Impossible Space’ is still ongoing.

Murat Germen

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kent Plancılığı lisans ve Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) Mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermektedir. Aralarında IKSV, İstanbul Modern, Yapı Kredi Yayınları, Siemens, Koç Holding, Link McCann Erickson, The Designory, Norman Foster&Partners, Young&Rubicam Reklamevi, Medina&Turgul DDB, Rafineri, Swissôtel, Boyner, Ağa Han Mimarlık Ödülleri ve Tarih Vakfı’nın bulunduğu çeşitli kuruluş / ajanslara çok sayıda çalışma teslim etmiştir. Fotograf, mimarlık, mültimedya tasarımı, kent planlaması, sanat ve bilgisayar destekli tasarım konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen, aynı konular üzerinde üniversitelerde ve SIGGRAPH, ISEA, Mutamorphosis, Towards a Science of Consciousness, CAe, CAC2, EVA-London, eCAADe, ASCAAD gibi sempozyum / konferanslarda çalışmalarını sunmuştur. Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, İran, Hindistan, Fransa, Kanada, Bahreyn’de olmak üzere kırkın üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulunmuştur. Sanatçı ve eserleri Türkiye’de C.A.M. Galeri ve Hollanda, Belçika’da ARTITLED! tarafından temsil edilmektedir. Sanatçının farklı eserlerine ait 40’ın üzerinde edisyon Türkiye’deki çeşitli kişisel koleksiyonlara ve Istanbul Modern ile Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin koleksiyonlarına dahil edilmiştir. Sanatçının bazı eserleri Sotheby’s, Christie’s ve ulusal müzayedelerde satılmıştır ( HYPERLINK "http://www.artnet.com/artists/murat-germen/past-auction-results" \t "_blank" http://www.artnet.com/artists/murat-germen/past-auction-results).Yan Masa/Next Table: RecCollectiveREC, fotoğraf ve film alanında işler üreten Melisa Önel, Selim Süme, Serkan Taycan ve Sevim Sancaktar kurduğu bir sanatçı kolektiftir.
Kendine özgü yaklaşımlarıyla fotoğrafın irdelenmesi üzerine çalışır, üretimlerini farklı platformlarda sergiler ve paylaşır. Periyodik olarak kitap yayınlamayı amaçlar.
Kolektif 2010 yılında ilk kitabı REC No:1 `Transformer`i, ertesi yıl da REC No:2 `289 KD`yi yayınladı.

http://www.reccollective.org/

REC, is a collective founded by Melisa Önel, Selim Süme, Serkan Taycan, Sevim Sancaktar who are artists that work in the area of photography and film.
The aim is to create various platforms to share work and open a discussion about “the image” through each member’s specific approach to their work. Periodic book publication and self-organized exhibitions are among their activities. The first publication REC No: 1 “Transformers” was published in 2010 and was followed by REC no: 2 “289KD” in 2011.

http://www.reccollective.org/

Açık Masa, İştirak Programı

Depo, 2010 yılında Mürüvvet Türkyılmaz tarafından düzenlenen ‘Açık Masa’ adlı aylık tartışma programına ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Açık Masa İştirak tartışma programının ilk yılında, davet edilen sanatçılar, küratörler, kolektifler, eleştirmenler ve farklı alanlarda çalışan kişiler tarafından yapılan tartışmalarda odaklanılan konulardan bazıları, sanatın mutenalaşma süreçlerindeki rolü, militarizm ve savaş ekonomisi, sanat eleştirisi, kamusal alanda sanat pratikleri, katılımcı sanat ve küratörlük pratiğidir. Geçen yılki programın tüm konuşma kayıtlarını dvd halinde Depo’nun ofis katında izleyebilir, birer kopyasını edinebilirsiniz.

Bu yıl, Açık Masa İştirak Programı, Murat Germen, Burak Delier, Ali Artun, Necmi Erdoğan, Zehra Şonya ve Özgül Ezgin, Aksu Bora, Ahu Antmen, Nil Yalter, Yasemin Özcan Kaya, Neriman Polat, ve Erdoğan Yıldız’ı davet ediyor.

Açık Masa, bu yılki programına 7 Ekim Cuma 18:30’da Murat Germen ve davetlisi Ahmet Elhan ile başlayacak. Genel başlığı ‘Sanat ve sermaye ilişkileri çerçevesinde bağımsızlık arayışları’ olan konuşmada, Germen katılımcı-dinleyicilerle birlikte işlerinin paylaşım ve dolaşım alanlarına odaklanacak.

Mürüvvet Türkyılmaz bu programda da, ‘Yan Masa’ ismiyle farklı şekillerde işleyecek bir eklenti sunmayı sürdürüyor. Türkyılmaz, Yan Masa’ya kolektifleri konuk ederek konuşmaların öncesinde kendi çalışmalarından örnekler ve dokümanlar sunabilecekleri bir alan açıyor. Yan Masa’daki bu sunumların U düzeneğindeki tartışmaya bağlanarak programın bir diğer ayağını oluşturması amaçlanmaktadır. Yan Masa’nın ilk davetlisi, halen ‘Impossible Space’ (İmkansız Mekan) sergisi devam etmekte olan RecCollective.

Bu paylaşıma katılmanız dileğiyle.


Open Table İştirak Program
A monthly discussion program titled ‘Open Table' has been initiated at Depo in 2010. Open Table is organized by artist Mürüvvet Türkyılmaz and some of the issues focused in the first year of the program in the discussions between invited artists, curators, collectives, critics and lecturers working in different fields are: the role of art in gentrification, militarism and war economy, art criticism, artistic practices in public spaces, participatory art, and curatorship. Documentation of all discussions organized last year is available at Depo to be watched and copied in dvd format.

This year, Open Table invites Murat Germen, Burak Delier, Ali Artun, Necmi Erdoğan, Zehra Şonya ve Özgül Ezgin, Aksu Bora, Ahu Antmen, Nil Yalter, Yasemin Özcan Kaya, Neriman Polat, and Erdoğan Yıldız.

The program will start with a discussion with Murat Germen and his guest Ahmet Elhan at 18.30 on 7 October. Focusing on the title ‘quests for autonomy within the framework of the relationship between art and capital’ Germen will discuss with the participants-audience the spaces in which his works are shared and circulated in.

This year, Mürüvvet Türkyılmaz will continue to present an addition to the program that will function in different ways titled ‘the Next Table.’ By inviting different collectives to the Next Table, she will provide them a space where they can present documents related to their work before the discussions. It is aimed that these presentations will connect to the discussions. The first guests of Next Table are members of RecCollective whose exhibition titled ‘Impossible Space’ is still ongoing.

The Open Table discussions will be held in Turkish.


No comments:

Post a Comment